Niedziela, 05 Wrzesień 2021 r.

PEREGRYNACJA OBRAZU

Niedziela, 29 Sierpień 2021 r.

PIELGRZYMKA DO KRAKOWA

Środa, 18 Sierpień 2021 r.

Sobota, 31 Lipiec 2021 r.

WIECZYSTA ADORACJA 5/6 SIERPIEŃ 2021R.

WIECZYSTA ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU CZWARTEK – PIĄTEK 5 / 6 sierpień 2021 roku

Wtorek, 20 Lipiec 2021 r.

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WS. DNIA SOLIDARNOŚCI Z POSZKODOWANYMI W NAWAŁNI

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
WS. DNIA SOLIDARNOŚCI Z POSZKODOWANYMI W NAWAŁNICACH
W POLSCE, NIEMCZECH, BELGII I HOLANDII

(do odczytania w kaplicach i kościołach w niedzielę 18 lipca)

W ostatnich dniach jesteśmy świadkami wielu ludzkich dramatów wywołanych gwałtownymi burzami i powodziami, zarówno w naszej ojczyźnie, jak i w Niemczech, Belgii i Holandii. Wiele rodzin straciło dobytek całego życia, a media donoszą o ofiarach śmiertelnych oraz o osobach zaginionych, zwłaszcza w Niemczech.

Jako Kościół w Polsce pragniemy wesprzeć poszkodowanych naszą modlitwą oraz ofiarą. Błagajmy Boga o nadzieję dla tych, którzy ucierpieli oraz o ducha solidarności, troski i współodpowiedzialności dla wszystkich ludzi dobrej woli, mogących przyjść z pomocą poszkodowanym.

Apeluję, aby niedziela 25 lipca br. była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie. Proszę, aby tego dnia podczas Mszy Świętych, zwłaszcza podczas modlitwy wiernych, zwrócić się z modlitwą błagalną za poszkodowanych, a po Mszy zorganizować zbiórkę funduszy, które zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.

Równocześnie przekazuję przewodniczącym Episkopatów Niemiec, Holandii i Belgii nasze wyrazy wsparcia i zapewnienia o duchowej bliskości Kościoła w Polsce.

Wszystkim wiernym udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 16 lipca 2021 roku

Środa, 30 Czerwiec 2021 r.

Prośba Sióstr Zmartwychwstanek w sprawie budowy żłobka w Grudziądzu

Wielebni Kapłani,
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,

W Roku Świętego Józefa oraz roku peregrynacji Obrazu Świętej Rodziny Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Grudziądzu buduje żłobek im. Świętej Rodziny jako wotum wdzięczności za 100 lat posługi Zgromadzenia w Grudziądzu oraz 25 lat istnienia przedszkola im. Dzieciątka Jezus.
Od roku 1921 siostry są mieszkankami Grudziądza i posługują miejscowej ludności. Początkowo była to szwalnia w której uczyło się 30 dziewcząt, a następnie ochronka dla 150 dzieci. Kilka lat później miały siostry pod swoją opieką 3 ochronki, a w nich ponad 300 dzieci. Małych mieszkańców Grudziądza przybywało, a siostry dostosowywały nowe pomieszczenia, by zaopiekować się jak największą ilością maluchów. W latach przedwojennych siostry dostosowywały swoje apostolstwo do potrzeb ubogiego społeczeństwa i włączały się w pracę charytatywną. Utworzyły ochronkę na tzw. Maderze, gdzie zajmowały się dziećmi ubogiej ludności. Niestety wojna przerwała tą piękną pracę, a siostry musiały opuścić swój dom. Po wojnie Władze Polski Ludowej zabroniły siostrom nie tylko pracy wychowawczej, ale zabrały też lokal przedszkolny i przekazały Przedszkolu Państwowemu. Dopiero w 1977 r. zwrócono siostrom budynek, wymagał on jednak kapitalnego remontu. Długo jeszcze siostry marzyły i starały się o wznowienie pracy oświatowej. Po wielu trudach we wrześniu 1996 r. powstało upragnione przedszkole im. Dzieciątka Jezus i trwa do dziś. Liczy pięć oddziałów w których opiekujemy się 115-ściorgiem dzieci zapewniając im wzrost w mądrości i łasce  u Boga i ludzi.
W tym momencie widzimy potrzebę i możliwości dalszego rozwoju. Pragniemy wybudować żłobek oraz objąć opieką kolejne 40-ścioro dzieci. Przygotowania  do tego dzieła  podjęłyśmy w 2019 roku.  Uzyskałyśmy w ramach dofinansowania  z Urzędu  Marszałkowskiego środki   w kwocie 2 mln 400 tys. Do tego Zgromadzenie wniosło  400 tysięcy, jako wkład własny. Czas pandemii  Covid 19 wstrzymał  działania. W tym czasie koszty budowy wzrosły  niemal o 50%. Dotychczas wybudowano  fundamenty, w najbliższych tygodniach powstaną   mury.
Obecnie koszt wybudowania całego kompleksu wraz z wyposażeniem wynosi 4 500 000zł, a brakuje nam jeszcze 1 700 000zł.
Szukamy różnych  rozwiązań, by pozyskać środki potrzebne do ukończenia tego dzieła. Uruchomiłyśmy zbiórkę  na www.siepomaga.pl – prosząc społeczeństwo o wsparcie. Prosimy o pomoc oraz popularyzację zbiórki w swoich parafiach, wspólnotach i środowiskach.
Będzie to jedyny żłobek w diecezji prowadzony przez siostry zakonne. Wierzymy, że dzieło to pomoże wspierać działania Kościoła i państwa w trosce o życie ludzkie i rozwój rodzin w naszym regionie.

Link do zbiórki - https://www.siepomaga.pl/siostryzlobekgrudziadz

Z wdzięcznością modlitwą
Siostry Zmartwychwstanki

Środa, 17 Luty 2021 r.

ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA NA WIELKI POST 2021

Niedziela, 14 Luty 2021 r.

KOLĘDA 2020

KOLĘDA 2020/2021r. – Wspólna modlitwa na Mszy Świętej w Kościele

Niedziela, 13 Grudzień 2020 r.

„Patris corde” – list apostolski Franciszka o św. Józefie

Niedziela, 25 Październik 2020 r.

ENCYKLIKA FRATELLI TUTTI OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA O BRATERSTWIE I PRZYJAŹNI SPOŁECZNEJ

Niedziela, 18 Październik 2020 r.

Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny 2020

Niedziela, 16 Luty 2020 r.

POSYNODALNA ADHORTACJA APOSTOLSKA QUERIDA AMAZONIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

Piątek, 09 Sierpień 2019 r.

Kościół z lotu ptaka