LIST PASTERSKI EPISKOPATU POLSKI
ZAPOWIADAJĄCY OGÓLNOPOLSKIE OBCHODY XXII DNIA PAPIESKIEGO
„Blask Prawdy”
Ks. Dariusz Iwański, biblista i profesor UMK zaprasza do wzięcia udziału w pielgrzymce do Ziemi Świętej, na którą są jeszcze wolne miejsca. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 21-28 lipca br. Szczegółowe informacje można uzyskać od koordynatora pielgrzymki (Agaty Wantoch-Rekowskiej, tel. 605 362 716) oraz na stronie internetowej www.n-adventures.pl.
APEL BISKUPA TORUŃSKIEGO
Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!
Pokój wam!
Wojna, która dotknęła naszego wschodniego sąsiada jest również dla nas bolesna i wzywa nas do solidarności z narodem ukraińskim oraz do konkretnej pomocy.
.............................................................
APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z INWAZJĄ ROSYJSKĄ NA UKRAINĘ
KOLĘDA 2021/2022 rok
Wspólna modlitwa na Mszy Świętej w kościele godz.18.00
WIECZYSTA ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU CZWARTEK – PIĄTEK 5 / 6 sierpień 2021 roku
APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
WS. DNIA SOLIDARNOŚCI Z POSZKODOWANYMI W NAWAŁNICACH
W POLSCE, NIEMCZECH, BELGII I HOLANDII
(do odczytania w kaplicach i kościołach w niedzielę 18 lipca)
W ostatnich dniach jesteśmy świadkami wielu ludzkich dramatów wywołanych gwałtownymi burzami i powodziami, zarówno w naszej ojczyźnie, jak i w Niemczech, Belgii i Holandii. Wiele rodzin straciło dobytek całego życia, a media donoszą o ofiarach śmiertelnych oraz o osobach zaginionych, zwłaszcza w Niemczech.
Jako Kościół w Polsce pragniemy wesprzeć poszkodowanych naszą modlitwą oraz ofiarą. Błagajmy Boga o nadzieję dla tych, którzy ucierpieli oraz o ducha solidarności, troski i współodpowiedzialności dla wszystkich ludzi dobrej woli, mogących przyjść z pomocą poszkodowanym.
Apeluję, aby niedziela 25 lipca br. była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie. Proszę, aby tego dnia podczas Mszy Świętych, zwłaszcza podczas modlitwy wiernych, zwrócić się z modlitwą błagalną za poszkodowanych, a po Mszy zorganizować zbiórkę funduszy, które zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.
Równocześnie przekazuję przewodniczącym Episkopatów Niemiec, Holandii i Belgii nasze wyrazy wsparcia i zapewnienia o duchowej bliskości Kościoła w Polsce.
Wszystkim wiernym udzielam pasterskiego błogosławieństwa.
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
Warszawa, dnia 16 lipca 2021 roku
Prośba Sióstr Zmartwychwstanek w sprawie budowy żłobka w Grudziądzu
Wielebni Kapłani,
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,
W Roku Świętego Józefa oraz roku peregrynacji Obrazu Świętej Rodziny Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Grudziądzu buduje żłobek im. Świętej Rodziny jako wotum wdzięczności za 100 lat posługi Zgromadzenia w Grudziądzu oraz 25 lat istnienia przedszkola im. Dzieciątka Jezus.
Od roku 1921 siostry są mieszkankami Grudziądza i posługują miejscowej ludności. Początkowo była to szwalnia w której uczyło się 30 dziewcząt, a następnie ochronka dla 150 dzieci. Kilka lat później miały siostry pod swoją opieką 3 ochronki, a w nich ponad 300 dzieci. Małych mieszkańców Grudziądza przybywało, a siostry dostosowywały nowe pomieszczenia, by zaopiekować się jak największą ilością maluchów. W latach przedwojennych siostry dostosowywały swoje apostolstwo do potrzeb ubogiego społeczeństwa i włączały się w pracę charytatywną. Utworzyły ochronkę na tzw. Maderze, gdzie zajmowały się dziećmi ubogiej ludności. Niestety wojna przerwała tą piękną pracę, a siostry musiały opuścić swój dom. Po wojnie Władze Polski Ludowej zabroniły siostrom nie tylko pracy wychowawczej, ale zabrały też lokal przedszkolny i przekazały Przedszkolu Państwowemu. Dopiero w 1977 r. zwrócono siostrom budynek, wymagał on jednak kapitalnego remontu. Długo jeszcze siostry marzyły i starały się o wznowienie pracy oświatowej. Po wielu trudach we wrześniu 1996 r. powstało upragnione przedszkole im. Dzieciątka Jezus i trwa do dziś. Liczy pięć oddziałów w których opiekujemy się 115-ściorgiem dzieci zapewniając im wzrost w mądrości i łasce u Boga i ludzi.
W tym momencie widzimy potrzebę i możliwości dalszego rozwoju. Pragniemy wybudować żłobek oraz objąć opieką kolejne 40-ścioro dzieci. Przygotowania do tego dzieła podjęłyśmy w 2019 roku. Uzyskałyśmy w ramach dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego środki w kwocie 2 mln 400 tys. Do tego Zgromadzenie wniosło 400 tysięcy, jako wkład własny. Czas pandemii Covid 19 wstrzymał działania. W tym czasie koszty budowy wzrosły niemal o 50%. Dotychczas wybudowano fundamenty, w najbliższych tygodniach powstaną mury.
Obecnie koszt wybudowania całego kompleksu wraz z wyposażeniem wynosi 4 500 000zł, a brakuje nam jeszcze 1 700 000zł.
Szukamy różnych rozwiązań, by pozyskać środki potrzebne do ukończenia tego dzieła. Uruchomiłyśmy zbiórkę na www.siepomaga.pl – prosząc społeczeństwo o wsparcie. Prosimy o pomoc oraz popularyzację zbiórki w swoich parafiach, wspólnotach i środowiskach.
Będzie to jedyny żłobek w diecezji prowadzony przez siostry zakonne. Wierzymy, że dzieło to pomoże wspierać działania Kościoła i państwa w trosce o życie ludzkie i rozwój rodzin w naszym regionie.
Link do zbiórki - https://www.siepomaga.pl/siostryzlobekgrudziadz
Z wdzięcznością modlitwą
Siostry Zmartwychwstanki